Tarihçe

Ankara’da, 1955 yılında öğretime başlayan Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (AİTİA), 1971 yılında yasayla kendisine özel yüksekokulların bağlanması ile eğitim öğretim kapasitesini genişletmiştir. Akademiyi oluşturan Ekonomi, İşletme, Maliye ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri, Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksekokulu ile Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu 1982 yılında Gazi Üniversitesi bünyesine alınarak bugünkü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini oluşturmuştur.

Fakültemizde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İktisat, İşletme, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Maliye, Sağlık Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret olmak üzere 9 bölüm bulunmaktadır. Fakültemize bağlı Maliye Meslek Yüksek Okulu ile Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu 2014 yılında kapanmış olup, yeni öğrenci alınmamaktadır. Fakültemizin dokuz bölümünün normal öğretimiyle birlikte, altı bölümde mevcut ikinci öğretim programları sürmektedir. 2013 yılından bu yana Fakültemizde ikinci öğretim programlarına yeni öğrenci kaydı alınmamaktadır.

Fakültemizle Gazi Üniversitesi bünyesindeki bölümler arasında 2003 yılından itibaren çift anadal ve yandal uygulaması gerçekleştirilmektedir. 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Güz döneminden itibaren Uluslararası İlişkiler ve İşletme Bölümlerinde hem İngilizce hem de Türkçe eğitim sunulurken, diğer bölümlerde Türkçe eğitim verilmektedir. Öğrencilerimizin başarısına katkı sağlayan ve ufuklarını genişleten kendi bünyemizde çift dal, yan dal programları ile yurt içinde ve dışında başka üniversitede bir dönem öğrencilik yapma imkânı Farabi, Mevlana, Erasmus programları sunulmaktadır.